Om CH Vin Kontakt Nyhedsbrev Pressen skrev Forhandler login

CDR. Villages, Signargues, Cave des Vignerons Estezargues


Du er her: Franske vineRhône - SydligeCDR. Villages, Signargues, Cave des Vignerons Estezargues

Domaine D'Andezon Villages 2007 stammer fra den lille, meget kvalitetsbevidste sammenslutning af uafhængige vinbønder (pt. 10 forskellige), der er samlet i Vignerons Estézargues. Et mini-kooperativ skabt i 1965, som er beliggende i landsbyen af samme navn mellem Avignon og Nîmes.

Det har kun 10 medlemmer. Seks af dem laver deres egen aftapning - og det er nok den gulerod, der får den enkelte til at anstrenge sig ekstra meget i marken. Der betales for kvalitet og ikke bare for mængde. Og som noget helt usædvanligt deltager den enkelte også i selve vinificationsprocessen og markedsføringen af sine vine.

Domaine D'Andezon - i dag drevet af Thierry Iampietro og Serge Panebouef - er et af de seks medlemmer, som år efter år laver en perlerække af herlige, frugtmættede, duft- og stofrige vine med personlighed. Og dét til beskedne priser

Du kan læse mere om Cave des Vignerons Estezargues her
 





Côtes du Rhône Villages Signargues, Domaine D’Andezon, 2010   (2999)

 

CH-VIN v/Henrik Knudsen
Odinsgade 15, DK-5000 Odense C
Tlf. +45 66147670 Fax. +45 66147652 Mobil +45 40524814
Mail: Skriv e-mail.